موسسه پژوهشي ماد دانش پژوهان

آموزش نحوه نگارش پروپوزال (بخش اول)

 

پروپوزال يا طرح تحقيق، پيش نويس پ‍ژوهشي است كه شما مي بايست براي اخذ مدرك تحصيلي خود انجام دهيد. در پروپوزال، شما به معرفي موضوعي كه براي پايان نامه خود انتخاب كرده ايد، توضيح اهميت آن موضوع، ذكر پ‍‍ژوهش هايي كه در گذشته در اين باره صورت گرفته، و نتايجي كه فكر مي كنيد از تحقيق خواهيد گرفت مي پردازيد. هم چنين روش يا روش هايي كه در پژوهش از آن ها بهره خواهيد گرفت را ذكر مي كنيد.

شكل پروپوزال بنا بر هدفي كه از آن داريد و يا به مقتضاي رشته تحصيلي شما مي تواند قدري متغير باشد. اما شكل بندي بنيادين آن، همواره بايد شامل عنوان بندي هاي مشابه و بخش هاي زير باشد:

 

۱- موضوع تحقيق ( Project Title )

ذيل اين عنوان مي بايست عنوان دقيق تحقيق خود را ذكر كنيد. براي مثال:

Project Title: Women Role in Southeast Thailand

 

۲- توضيح موضوع و اهميت آن (Importance and Statement of Topic)

در اين بخش مي بايست جوانب موضوع، چگونگي ارتباط آن با رشته تحصيلي مورد نظر، و اهميت موضوع به لحاظ علمي و كاربردي را توضيح دهيد. روشن كنيد چرا اين موضوع بايد براي استاد راهنماي بالقوه ي شما جذاب باشد؟ چه مشكل يا مساله ي جديدي را مي خواهيد مطرح كنيد؟ و چرا حل آن مهم است؟

 

۳- ادبيات تحقيق و پژوهش هاي مرتبط (Review of Literature and Relevant Topics)

زير اين عنوان، بايد توضيح مختصر اما جامعي همراه با رفرنس دهي صحيح آكادميك (استاندارد هاروارد) درباره پژوهش هايي كه پيش از شما روي اين موضوع و موضوعات نزديك به آن انجام شده بدهيد. در اين بخش در واقع بايد به ذكر پژوهش هايي بپردازيد كه شما قصد داريد يافته هاي آن ها را تكميل كنيد، اشتباهات آن ها را رفع نماييد و يا نتايج آن ها را رد كنيد. اين قسمت بايد به استاد راهنماي بالقوه ي شما اثبات كند كه شما مطالعه و احاطه ي كافي به مطلبي كه موضوع پژوهش است را داريد. بيشترين استفاده از منابع تحقيق (كه در قسمت آخر مي آيند)، چه كتاب باشند چه مقاله، نشريه، ويدئو يا هر مورد ديگر، در اين قسمت انجام مي شود.

 

۴- اهداف و فرضيه ها (Aims and Hypothesizes)

در اين بخش بايد به ذكر نتايجي بپردازيد كه فكر مي كنيد از تحقيق خواهيد گرفت. توضيح دهيد كه از انجام تحقيق چه هدفي داريد؟ به كدام سمت حركت مي كنيد؟ و فكر مي كنيد به كجا خواهيد رسيد؟ چه گزاره هايي را ممكن است رد يا اثبات كنيد؟ باز هم توضيح دهيد پژوهش شما دقيقاً چه كارآيي (هايي) خواهد داشت.

 

۵- روش ها و ابزار هاي تحقيق (Methodology)

در اين قسمت توضيح دهيد كه در انجام پروژه از چه روش هاي علمي سود خواهيد برد و چه ابزارهايي را براي رسيدن به اهداف تحقيق به خدمت خواهيد گرفت. اين ها مي بايست روش هاي استاندارد تحقيق باشند كه در مورد خاص تحقيق شما كاربرد دارند.

 

۶- منابع (References)

فهرستي از منابعي كه در نوشتن پروپوزال از آن ها استفاده كرده ايد، پايه ي مطالعات قبلي شما هستند يا اينكه فكر مي كنيد از آن ها استفاده خواهيد كرد را الفبايي و منظم كنيد و در اين بخش بياوريد. رفرنس دهي مي بايست با استاندارد هاروارد منطبق باشد.

 

نكات مهم

۱- پروپوزال را با موضوع شروع نكنيد، بلكه عنواني مانند مثال زير را در روي جلد بياوريد و بعد متن پروپوزال را بنويسيد:

A PhD / Master Dissertation Proposal Presented to

The Department of Gerontology

Faculty of Gerontology

University Putra Malaysia

Presented By : Maryam Mobini

۲- اين نكات را در مورد انتخاب و نگارش تيتر پروژه رعايت كنيد:

الف) سعي كنيد موضوع روشن و ساده باشد. از خوشگل كردن عنوان تحقيق خودداري كنيد!

ب) عنوان پروژه را به صورت خلاصه اي فشرده از آن چه در ذهن داريد در نظر بگيريد. سعي كنيد با همان يك جمله عنوان پروژه بتوانيد چارچوب كلي تحقيق و هدف هايتان را به خواننده منتقل كنيد. عنوان كار شما بايد كاملاً مشخص كند كه شما مي خواهيد چه چيز را و در چه شرايطي مطالعه كنيد.

پ) در جمله بندي عنوان پروژه دقت كنيد تا چيدمان آن طوري باشد كه آن چه اصل موضوع تحقيق شماست از فرع آن قابل تشخيص باشد. به اين دو مثال دقت كنيد:

Red-haired Musicians and Their Preferences for Music Style

Music Style Preferences of Red-haired Musicians

 

در اين جا هر دو جمله ظاهراً يك مفهوم را منتقل مي كنند: ”سليقه موزيسين هاي مو قرمز در انتخاب سبك موسيقي” . اما عملاً تفاوتي بين اين دو وجود دارد و آن هم اين است كه در جمله اول، تعبير خواننده اين است كه توجه بيشتر ما به موزيسين هاي مو قرمز است و ما اول موزيسين هاي مو قرمز را بررسي مي كنيم و بعد به سليقه موسيقيايي آن ها مي پردازيم. اما در جمله دوم بر عكس، اولويت به سبك هاي موسيقي و سليقه موسيقيايي داده شده و موزيسين هاي مو قرمز در درجه دوم قرار دارند.

ت ) سعي كنيد كلمات اضافي را از عنوان پروژه حذف كنيد. دو مثال زير در واقع يكي هستند، اما شماره ۲ مقبوليت بيشتري دارد:

The Systematic Development which has occurred during last 50 years and has Changed the face of Southeast Asia

Changes and Development in Southeast Asia

 

ث) در هنگام انتخاب موضوع توجه كنيد كه موضوع تحقيق شما بايد براي كسي كه پروپوزال را بررسي مي كند جذاب باشد و استفاده از بودجه ي دولتي جهت انجام آن پروژه معقول به نظر برسد. به عنوان مثال اگر موضوع تحقيق شما در مورد ايران باشد، براي دولت مالزي سرمايه گذاري روي شما به عنوان دانشجو هيچ گونه توجيهي ندارد. پس سعي كنيد موضوعي انتخاب كنيد كه در مورد مسائل كلي يا در زمينه ي مسائل مربوط به كشور مالزي باشد.

 

۳- در مورد

(۱)هدف هايي كه از تحقيق داريد

(۲) دقت داشته باشيد كه ابژه اي (موضوع و دست مايه اي) كه براي مطالعه انتخاب كرده ايد (Objectives) ارتباط كامل داشته باشند و در نگارش پروپوزال سعي كنيد كه اين رابطه را به خوبي نمايش دهيد.

 

۴- در زمينه چگونگي انتخاب روش تحقيق نيز، وضع به همين ترتيب است. سعي كنيد مناسب ترين، عملي ترين، علمي ترين و هم خوان ترين روش را براي پژوهش مورد نظرتان انتخاب كنيد.

 

۵- پروپوزال را تميز و با بخش بندي مناسب تحويل دهيد. سعي كنيد مرز بين عنوان ها مشخص باشد و مطالب را بر روي يكروي كاغذ A4 تايپ كنيد.

 

۶- حجم پروپوزال ميبايست براي دوره هاي كارشناسي ارشد حداقل ۵صفحه و براي دكتري حداقل ۸صفحه باشد. در اين ميان حداقل يك صفحه به ادبيات تحقيق و حداقل يك صفحه به منابع تحقيق اختصاص دهيد. سعي كنيد از منابع جديد و به روز (حداقل از سال ۲۰۰۰به بعد) استفاده نماييد و همه ي منابع پروژه فارسي زبان نباشند. هم چنين توجه بفرماييد فونت استاندارد براي متن پروپوزالTimes and New Romans با سايز ۱۲است.

 

۷- از نوشتن موارد اضافه در پروپوزال، مثل عريضه نويسي براي استاد راهنما و غيره، جداً خودداري كنيد. از توضيح اضافه هم پرهيز كنيد.

 

۸- در مورد نگارش انگليسي، حتماً درباره متن پروپوزال با يك مترجم و يا كسي كه انگليسي ادبي را به خوبي مي داند مشورت كنيد. متن پروپوزال مي بايست به لحاظ علمي و ادبي هيچ غلطي نداشته باشد.

 

۹- پروپوزال را جدي بگيريد! سنجش علمي شما در واقع فقط از طريق پروپوزال ميسر است. پس تمام تلاش و دانش خود را براي تنظيم آن به كار بگيريد.

 

 

 

روش هاي تماس

تلفن دفتر مركزي-خطوط ويژه: 02144268545

پيامك: 50002357

شبكه هاي اجتماعي تلگرام – واتس اپ – ايمو:  09102340118

وب سايت: https://www.118daneshgah.com

ايميل: info@118daneshgah.com

لينكدين: http://tiny.cc/o74xwy

منبع: http://tiny.cc/b3jw6y

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۴۵:۰۷ توسط:محسن احمدي موضوع:

آموزش نحوه نگارش پروپوزال (بخش دوم)

 

بسياري از دانشجويان و پژوهشگران تازه كار، درك درستي از معناي كاركرد و اهميت پروپوزال پژوهشي ندارند. كيفيت پژوهش، نسبت مستقيمي با كيفيت پروپوزال دارد. پروپوزال بد حتي اگر به تصويب هم برسد، پروژه را خراب مي كند. پروپوزال خوب، برعكس نه تنها موفقيت پروژه را نويد ميدهد، بلكه كميته پروژه را نيز در به رسميت شناختن شما به عنوان پژوهشگري توانا تحت تأثير قرار ميدهد. هدف از پروپزال پژوهشي آن است كه ديگران باور كنند كه شما قصد انجام پروژه پژوهشي ارزشمندي را در سر داريد و شايسته انجام آن هستيد و برنامه كاري مناسبي براي تكميل آن داريد. اصولاً هر پروپوزال پژوهشي بايد همه عناصر كليدي مندرج در فرآيند پژوهشي را داشته باشد و اطلاعاتي كافي را به خواننده بدهد تا بتواند به ارزيابي پژوهش پيشنهادي بپردازد.

همه پروپوزال هاي پژوهشي، صرف نظر از حوزه پژوهش و روشي كه براي انجام آن بر ميگزينند، بايد به سه پرسش زير پاسخ دهند:

۱- آنچه كه ميخواهيد انجام دهيد، چيست؟

۲- چرا ميخواهيد آن را انجام دهيد؟

۳- چگونه آن را انجام خواهيد داد؟

پروپوزال بايد حاوي اطلاعاتي باشد كه خوانندگانش متقاعد شوند كه شما ايده پژوهشي مهمي در سر داريد، دريافت درستي از ادبيات موضوع و مباحث مهم مربوط به آن داريد و در نهايت آن كه روش شما روشي معتبر است.

كيفيت پروپوزال پژوهشي شما نه تنها به كيفيت پروژه پيشنهادي، بلكه به چگونگي نگارش پروپوزال شما بستگي دارد. اين خطر وجود دارد كه يك پروژه پژوهشي خوب به دليل آنكه پروپوزال آن نگارش خوبي ندارد، رد شود. از اين رو، به صلاح است كه نگارش شما منسجم، روشن و برانگيزاننده باشد. هدف از اين موضوع، تمركز شيوه نگارشي پروپوزال است و نه نحوه بسط ايده هاي پژوهشي.

 

عنوان

عنوان پژوهشي بايد مختصر و توصيفگر باشد. براي مثال مي توان عبارت “پژوهشي درباره …”  را به كار نبرد. عنوان ها اغلب بر حسب كاركرد پژوهش بيان مي شوند، زيرا چنين عنوان هايي به روشني نشان دهنده متغيرهاي مستقل و وابسته هستند. با وجود اين، در صورت امكان، عنواني روشنگر و جذاب انتخاب كنيد. يك عنوان خوب نه تنها توجه خواننده را جلب مي كند، بلكه باعث مي شود او جهت گيري مثبتي به پروپوزال پيدا كند.

 

چكيده

چكيده خلاصه كوتاهي از كل پروپوزال است كه نبايد بيش از حدود ۳۰۰كلمه باشد. چكيده بايد شامل بيان مسئله، ضرورت پژوهش، فرضيه (در صورت وجود)، روش و يافته هاي اصلي پژوهش باشد. توصيف روش مي تواند شامل طراحي، روال كار، نمونه گيري و ابزار مورد استفاده باشد.

 

مقدمه

هدف اصلي از نگارش مقدمه، ايجاد پيشينه يا بستر لازم براي مسئله پژوهشي شماست. چگونگي صورت بندي مسئله پژوهش، شايد بزرگ ترين مشكل نگارش پروپوزال باشد. اگر مسئله پژوهش در بستر ادبياتي عام و پريشان شكل گرفته باشد، در آن صورت بي مايه و غيرجالب مي نمايد، اما اگر همان مسئله در بستر حوزه پژوهشي بسيار دقيق و روزآمدي جاي گرفته باشد، آنگاه اهميتش آشكار خواهد شد.

متاسفانه قانون خاصي براي چگونگي نگارش پاراگراف آغازين كه هم جالب و هم روشنگر باشد، وجود ندارد. اين امرتا حدود زيادي به خلاقيت شما و عمق دركي كه از جوانب مسئله داريد بستگي دارد، و اينكه تا چه حدي مي توانيد به نحوي روشن، به مسئله پژوهش بينديشيد.

با وجود اين، بكوشيد نخست مسئله پژوهش خود را يا بر بستري از حوزه هاي داغ و امروزي جاي دهيد يا بر حوزه هاي قديمي تر كه هنوز زنده و مورد توجه هستند بنا كنيد.

دوم آن كه لازم است پيشينه تاريخي مختصر اما درخوري ارائه دهيد. سوم آن كه، بستري امروزين فراهم آوريد چنان كه در چنين بستري، مسئله پژوهش پيشنهادي شما جايگاهي محوري پيدا كند و در نهايت بايد بازيگران كليدي را شناسايي كنيد و به مربوط ترين و نماياننده ترين موارد و مطالب منتشر شده اشاره كنيد. خلاصه آن كه بكوشيد مسئله پژوهشتان را تا حد امكان برجسته سازيد و در عين حال اهميتش را توضيح دهيد.

مقدمه معمولاً با عبارتي كلي درباره حوزه مسئله پژوهش و تمركز بر مسئله اي خاص آغاز مي شود. به دنبال آن نيز توجيه يا دليل منطقي پرداختن به چنين مطالعه اي مي آيد. مقدمه معمولاً موارد زير را در بر مي گيرد:

۱- بيان مسئله پژوهش، كه اغلب با عنوان هدف از پژوهش نيز نام برده مي شود.

۲- فراهم آوردن بستر وآرايش صحنه براي مسئله پژوهشتان، به نحوي كه ضرورت و اهميت آن را نشان دهد.

۳- ارائه دليل منطقي مطالعه پيشنهادي و نشان دادن چرايي ارزشمندي انجام آن.

۴- شرح مختصر مباحث عمده و مسائل فرعي كه پژوهشي به آنها مي پردازد.

۵- شناسايي متغيرهاي مستقل و وابسته آزمايش يا مشخص كردن پديده اي كه مي خواهيد مطالعه كنيد.

۶- بيان فرضيه يا نظريه (اگر وجود دارد). در پژوهش هاي اكتشافي يا پديدار شناختي، نيازي به داشتن فرضيه نيست (لطفاً فرضيه را با گمانه هاي آماري بي اهميت اشتباه نگيريد).

۷- تعيين حدود يا مرزهاي پژوهش پيشنهادي براي رسيدن به تمركزي روشن.

۸- ارائه تعاريفي از مفاهيم كليدي (اين مورد اختياري است).

 

مرور ادبيات پژوهش

گاهي مرور ادبيات پژوهش در بخش مقدمه جاي مي گيرد. با وجود اين، بيشتر تصميم گيران و تصويب كنندگان پروپوزال ها ترجيح مي دهند بخش جداگانه اي به اين امر اختصاص يابد كه در آن، مروري كلي بر ادبيات پژوهش انجام شده باشد. مرور ادبيات پژوهش كاركردهاي مهمي دارد از جمله:

۱- اين اطمينان را فراهم مي آورد كه شما آن چه را كه پيش از اين گفته شده است، تكرار نخواهيد كرد.

۲- به كساني كه شالوده پژوهش شما را بنيان نهاده اند، اعتبار مي بخشيد.

۳- دانش شما را پيرامون مسئله پژوهشي، نشان مي دهد.

۴- درك شما را از مباحث پژوهشي و نظري مربوط به مسئله پژوهش نشان مي دهد.

۵- توانايي شما را در ارزيابي انتقادي اطلاعات ادبيات مربوط به موضوع، آشكار مي كند.

۶- توانايي شما را در تركيب و سنتز ادبيات موجود نشان مي دهد.

۷- دريافت هاي نظري جديد به دست مي دهد يا الگوي جديد ارائه مي كند كه همان چهارچوب مفهومي پژوهشتان است.

۸- خواننده پروپوزال را متقاعد مي كند كه پژوهش، پيشنهادي در غني سازي ادبيات موضوع مشاركتي مهم و بنيادي خواهد داشت (يعني مشكل نظري مهمي را حل يا شكاف بزرگي را در ادبيات مورد نظر پر مي كند).

 

بيشتر پژوهشگران تازه كار در مرور ادبيات تحقيق، دچار اين مشكلات هستند:

۱- فقدان سامان و ساختار

۲- فقدان تمركز، وحدت و انسجام

۳- تكراري بودن

۴- كوتاهي در ذكر مقالات و آثار پر نفوذ

۵- ناتواني در همراهي با پيشرفت هاي جديد

۶- ناتواني در ارزيابي انتقادي مقالات و آثار ذكر شده

۷- ذكر منابع نامربوط و نامعتبر

۸- وابستگي بيش از حد به منابع دست دوم

در صورت وجود هر يك از نقايص بالا در پروپوزال، بعدها با مشكل مواجه خواهيد شد.

راه هاي گوناگون براي تنظيم ادبيات پژوهش وجود دارد. براي آن كه مرور ادبيات پژوهشتان نظم و انسجام يابد، از تيترهاي فرعي استفاده كنيد. براي مثال، پس از اشاره به اهميت حوزه پژوهشيتان و وضيعت كنوني پيشرفت هاي اين حوزه، مي توانيد زير بخش هاي متعددي را به مباحث مرتبط اختصاص دهيد. از جمله: الگوهاي نظري، ابزار اندازه گيري، تفاوت هاي فرهنگي و جنسيتي و غيره.

به خاطر داشتن اين نكته سودمند است كه شما مي خواهيد داستاني براي مخاطباني نقل كنيد. بكوشيد اين داستان را به گونه اي برانگيزاننده و درگيركننده نقل كنيد، حوصله آنان را سر نبريد، زيرا ممكن است منجر به رد پروپوزال احتمالاً ارزشمند شما شود. (فراموش نكنيد كه ارزيابان پروپزال ما نيز به هر حال انسان هستند).

 

روش

بخش روش بسيار مهم است زيرا نشان مي دهد كه شما چگونه به مسائل پژوهش مي پردازيد. اين بخش نشان دهنده برنامه كاري شماست و فعاليت هاي ضروري براي كامل شدن پروژه را شرح مي دهد.

اصل راهنماي نگارش بخش روش اين است كه بايد در بردارنده اطلاعات كافي باشد تا خواننده بتواند تعيين كند كه آيا روش شما معتبر است يا نه. حتي برخي مي گويند كه پروپوزال خوب بايد واجد چنان جزئياتي باشد كه پژوهشگر صلاحيت دار ديگري نيز بتواند آن پروژه را به انجام برساند.

لازم است نشان دهيد كه از روش هاي جايگزين نيز شناختي كافي داريد، و بر اساس اين شناخت به گونه اي از روش خود دفاع كنيد كه گويي مناسب ترين و معتبرترين راه پرداختن به مسئله پژوهشي است.

لطفاً توجه داشته باشيد كه ممكن است روش پژوهش كيفي بهترين پاسخ را به مسئله پژوهشيتان بدهد. اما از آن جا كه جريان غالب پژوهشگري هنوز هم عليه پژوهش هاي كيفي به ويژه انواع پديدار شناختي آن دچار پيش داوري است، لازم است كه روش كيفيتان را به خوبي توجيه كنيد. علاوه بر اين چون تحليل كيفي ملاك ها و رسوم چندان تثبيت شده و پذيرفته شده اي ندارد، بخش روش پروپزال شما بايد بسيار پرداخته تر و پخته تر از آن چه كه در سنت پژوهش هاي كمي است، باشد.

مهم تر آن كه، فرآيند گردآوري داده ها در پژوهش هاي كيفي در مقايسه با پژوهش هاي كمي تأثير بسيار بيشتري بر نتايج پژوهش مي گذارد. به همين دليل توصيف چگونگي جمع آوري و تحليل داده ها، توجه و دقت بسياري مي طلبد (شيوه نگارش بخش روش براي پژوهش هاي كيفي، موضوعي است در خور فرصتي ديگر).

اما بخش روش در پژوهش هاي كمي عموماً بايد داراي بخش هاي زير باشد:

۱- طراحي- آيا روش شما مطالعه اي پرسشنامه اي است يا تجربه اي آزمايشگاهي؟ كدام گزينه را برمي گزينيد؟

۲- سوژه ها يا نمونه ها– چه كساني در بررسي شما مشاركت مي كنند؟ از چه نوع نمونه گيري استفاده مي كنيد؟

۳- ابزار– چه نوع ابزار اندازه گيري يا پرسشنامه را بكار مي بريد؟ آيا آ ن ها را انتخاب مي كنيد؟ آيا آن ها معتبر و قابل اعتماد هستند؟

۴- روال بررسي– چه برنامه اي براي انجام بررسيتان داريد؟ چه فعاليت هايي خواهيد كرد؟ چقدر طول خواهد كشيد؟

 

نتايج

روشن است كه در مرحله پروپوزال، نتيجه اي نمي توانيد داشته باشيد. اما لازم است كه تصويري از نوع داده هايي كه مي خواهيد گرد آوريد، و شيوه هاي آمارگيري كه به كار خواهيد برد داشته باشيد تا بتوانيد به مسئله پژوهش پاسخ دهيد يا فرضيه تان را به محك آزمايش درآوريد.

 

برآورد زمان و هزينه

ملاك ها و معيارهاي چندان دقيقي براي تعيين زمان و هزينه مورد نياز پژوهش در پروپوزال وجود ندارد. اما يك اصل مهم در اين زمينه وجود دارد و آن اين است كه زمان و هزينه پيشنهادي تا حد امكان بايد با ذكر جزئيات و زيربخش هاي متناسب با كل پژوهش ذكر شود. به عنوان مثال مي توان كل پژوهش را به سه يا چهار مرحله تقسيم كرد، بدين گونه: مرحله اول: تعيين جامعه آماري و نمونه ها، مرحله دوم : تنظيم پرسشنامه (يا آماده سازي لوازم آزمايش)،

مرحله سوم : پيمايش، مرحله چهارم: تحليل داده ها و نتيجه گيري. به نسبت حجم جامعه آماري و تعداد همكاران طرح مي توان زماني را به هر يك از اين مراحل اختصاص داد و آن را در جدولي كه امكان مقايسه آسان مراحل در آن وجود دارد تنظيم كرد. براي ارائه بودجه پيشنهادي نيز مي توان يا بر اساس الگوي مرحله اي اقدام كرد يا بر اساس ميزان كاري كه مجري يا مجريان طرح بر حسب نفر/ساعت انجام خواهند داد. بهتر است در هر دو حالت، هزينه هاي جنبي از قبيل سفر، تجهيزات و غيره نيز به صورت جداگانه ذكر شود.

 

مذاكره

پس از پايان نگارش پروپوزال و ارائه آن به هيأت تصميم گيرنده، بهتر است مذاكره هاي حضوري نيز با آنان براي توجيه و دفاع از پروپوزال انجام شود. بسيار مهم است كه خوانندگان شما متقاعد شوند كه پژوهش تأثير بالقوه مهمي بر پيشرفت هاي آن حوزه پژوهش خواهد داشت. لازم است حس اشتياق و اطمينان خود را بدون بزرگنمايي مزيت هاي پروپوزال، منتقل كنيد. به همين دليل نيز بايد به محدوديت ها و ضعف هاي پژوهش پيشنهادي اشاره كنيد كه البته به مرور زمان بر طرف خواهد شد.

 

خطاهاي رايج در پروپوزال نويسي

۱- ناتواني در ارائه بستري مناسب براي تنظيم مسئله پژوهش.

۲- ضعف در تعيين شرايط محدود كننده پژوهش.

۳- ضعف در ذكر منابع راهنما.

۴- ناتواني در ارائه درست نحوه مشاركت نظري و تجربي ديگر پژوهشگران.

۵- ضعف در تمركز بر مسئله پژوهش.

۶- ضعف در پردازش استدلال هايي منسجم و متقاعد كننده براي پژوهش پيشنهادي.

۷- طولاني كردن موضوعات كم اهميت و ايجاز موضوعات مهم .

۸- اين شاخ و آن شاخ پريدن– سرك كشيدن به هر جا بدون جهت گيري خاص.

۹- خطاهاي متعدد در نقل قول ها و ارجاعات نادرست.

۱۰- كوتاهي يا بلندي بيش از حد.

۱۱- نگارش شلخته و بي سامان

 

روش هاي تماس

تلفن دفتر مركزي-خطوط ويژه: 02144268545

پيامك: 50002357

شبكه هاي اجتماعي تلگرام – واتس اپ – ايمو:  09102340118

وب سايت: https://www.118daneshgah.com

ايميل: info@118daneshgah.com

لينكدين: http://tiny.cc/o74xwy

منبع: http://tiny.cc/b3jw6y

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۴۴:۴۳ توسط:محسن احمدي موضوع:

معيارهاي علمي چيست؟

 

 

چه چيزي علم را از شبه علم، ضدعلم، و غيرعلم (مانند فلسفه) جدا مي‌كند؟ براي پاسخ به اين سوال بايد معيارهايي پيدا كنيم كه بر سر آن‌ها به توافق برسيم، تا بعد بتوانيم بگوييم كه چه چيزي علم است و چه چيزي علم نيست. به طور كلي با پنج معيار عمده مي‌توانيم يك نظريه‌ي علمي را از نظريه‌اي غيرعلمي جدا كنيم. اين معيارها عبارتند از:

آزمون پذيري عمومي: موضوعات، قوانين، تئوري‌ها و توضيحات علمي بايد نزد عموم دانشمندان قابل آزمايش باشد. اگر نتوان قضايا و احكامي مانند توضيحات، قوانين، و تئوري‌هاي علمي را كه ادعاي علمي بودن دارند آزمايش كرد، صحت يا كذب آن‌ها را نيز نمي‌توان ثابت كرد. حتي روشي براي اثبات خطا يا واقع بودن آن‌ها نداريم. بايد خاطر نشان ساخت كه «آزمون پذيري» و «قابل آزمايش بودن» فرق دارد با اين كه «آزمايش شده است». مثلا پيش از سفر انسان به ماه اين جمله «در سطح تاريك ماه كوه‌هايي وجود دارد» يك قضيه و حكم قابل آزمايش بود، گو اين كه در آن زمان امكان آزمايش آن وجود نداشت و هنوز آزمايش نشده بود. اما بعدها با پيشرفت پژوهش‌هاي فضايي اين كار انجام شد.

علم براي آزمايش تئوري‌ها و فرضيه‌هاي ذهني است و اين كه آيا اين تئوري‌ها و فرضيه‌ها در علم خارج واقعيت دارند يا نه و اگر واقعيت دارند آيا ديگران هم با آن توافق دارند يا نه. بنابراين آزمون پذيري به توافق عمومي در مورد يك مسئله كمك مي‌كند. بدين معني كه نيوتن با فرضيه‌ي جاذبه‌ي خود و ارائه‌ي شيوه‌هايي براي آزمايش نظريات خود به توافق عموم دانشمندان بر سر آن كمك كرد. همينطور لويي پاستور كه وجود ميكروارگانيسم‌ها را عامل عفونت مي‌دانست، با آزمايش‌هايي كه تكرار آن براي همه ممكن بود واقعيت داشتن تئوري ذهني و شخصي خود (تئوري ميكروبي) در عالم خارج را به همه نشان داد.

عينيت علوم نيز به همين معيار وابسته است. علم فارغ از تعصبات فرهنگي، شخصي و نژادي است، و هر كسي با شيوه‌ي مشاهده و آزمايش مي‌تواند يك مسئله‌ي علمي را تأييد يا رد كند. روش علم روش تجربه و مشاهده‌ي همگاني است، نه تجربه‌ي شخصي و دروني. موضوعات علمي بايد قابليت تبادل بين افراد گوناگون داشته باشند و همه‌ي افراد به گونه‌اي يكسان آن‌ها را دريابند، و در مرحله‌ي بعد همه‌ي اين افراد بتوانند آن‌ها را آزمايش كنند.

اعتبار: تنها آزمون پذير بودن براي يك نظريه‌ي علمي كافي نيست. هر نظريه پس از آزمايش بايد با واقعيت مطابقت و اعتبار داشته باشد، يا بيشترين احتمال نزديكي با واقعيت را داشته باشد. آزمون پذيري نشان مي‌دهد كه مي‌توان خطا يا درست بودن نظريه را تعيين كرد. اعتبار بر نتيجه‌ي اين آزمون پذيري تاكيد مي‌ورزد. نتيجه‌ي آزمون پذيري اعتبار يا بي‌اعتباري يك نظريه را معين مي‌كند. ادعاهاي بسياري قابل آزمايش هستند؛ ولي ما پس از آزمايش آن‌هايي را كه واقعيت و اعتبار دارند مي‌پذيريم و آن‌هايي را كه صحت ندارند كنار مي‌گذاريم.

روشني و دقت: مفاهيم علمي بايد روشن و دقيق و خالي از ابهام و رمز باشند. مفاهيمي مانند الكترون، وزن مخصوص، و جرم همگي تعريف دقيق و مشخصي دارند.

يكپارچگي و وحدت ساختاري: نظريه‌هاي علمي بايد نظام يكپارچه و يك دستي داشته باشند و از تضاد عاري باشند. بنابراين مجموعه‌اي قضاياي نامربوط و ناپيوسته و متضاد مشخصات نظريه‌ي علمي را ندارد. علم به شيوهي فرضي - استنتاجي (hypothetico - deductive) كار مي‌كند. اين شيوه شامل مراحل زير است:

 1. برخورد با يك مسئله؛
 2. ابداع و اظهار يك فرضيه، نظريه، يا قانون كه مسئله را توضيح مي‌دهد و به حل آن مي‌انجامد؛
 3. استنتاج احكامي از (ب) كه به حقايق قابل مشاهده اشاره دارند؛
 4. آزمايش اين احكام استنتاجي و تعيين صحيح يا خطا بودن آن‌ها.

 

با اين شيوه سعي مي‌كنيم تا به شبكه‌اي از قضاياي متحد و منسجم برسيم، نه به يك سلسله اطلاعات صحيح اما متفرق و ناپيوسته. شايد تي. اچ. هاكسلي به همين نكته اشاره دارد كه مي‌گويد «علم عبارت است از عقل سليمي كه سازمان يافته است». فرق علم با معلومات عمومي يا ساير دانستني‌ها و هر معرفت ديگر در همين جاست.

جامعيت و فراگيري: مسئله‌ي علمي بايد حداكثر قدرت توضيحي را داشته باشد و چيزهايي را كه نظريه‌هاي ديگر نمي‌توانند توضيح دهند، بيان كند. اين فراگيري و جامعيت نه تنها بايد توضيح دهنده‌ي احكام قبلي باشد، بلكه بايد توضيح مسائل ناشناخته و جديد ديگري را هم در برگيرد. نظريه‌ي جاذبه‌ي نيوتن نه تنها سقوط سيبي از درخت را توصيف مي‌كند، بلكه حركات اجرام سماوي و قوانين جذر و مد را نيز روشن مي‌سازد. بايد يادآوري كرد كه منظور از جامعيت علم، علم كنوني ماست كه البته آخرين و نهايي‌ترين گزارش علمي از جهان براي حال يا آينده نخواهد بود. اين فراگيري و جامعيت هميشه در حال افزايش است و پيوسته علم ما را به پديده‌ها افزايش مي‌دهد.

علم نه تنها با فرضيه‌ها و نظريات خود، بلكه با وسايل و ابزارهاي متعدد به منظور آزمايش اين فرضيه‌ها، امكاناتي فراتر از حواس انساني در اختيار ما مي‌گذارد. ميكروسكپ، اسپكتروسكپ، تلسكوپ، و راديو تلسكوپ و هزاران ابزار علمي ديگر حواس ما را تقويت مي‌كند و ما را قادر مي‌سازد به جهان‌هاي بسيار كوچك ميكروارگانيسم‌ها و دنياي بي‌نهايت بزرگ و دور ستارگان و دنياي پنهان و ناديدني ملكول‌ها راه يابيم و بدين ترتيب دانش خود در باب جهان را تكميل كنيم و جامعيت و فراگيري بيشتري به آن بدهيم.

ديدگاه علمي با تلاش و كوشش مداوم همه‌ي دانشمندان با روش‌هاي فوق به دست مي‌آيد و حاصل صدها سال كار پيگير فكري و عملي است.

نتيجه آن كه اگر يك قانون، فرضيه، يا نظريه‌ي علمي با پنج معيار فوق هماهنگي داشته باشد مي‌توان گفت علمي است، وگرنه غيرعلمي خواهد بود. وقتي مي‌گوييم نظريه‌اي غيرعلمي است منظورمان اين نيست كه بي‌فايده، ناپسند و بي ارزش است، بلكه منظور اين است كه پنج معيار مربوط به علم را ندارد و در نتيجه خارج از دايره‌ي علم است.

 

منبع كتاب علم چيست؟ از دكتر محمدرضا توكلي‌صابري

 

روش هاي تماس

تلفن دفتر مركزي-خطوط ويژه: 02144268545، 02144268537

پيامك: 50002357

شبكه هاي اجتماعي تلگرام – واتس اپ – ايمو:  09102340118

وب سايت: https://www.118daneshgah.com

ايميل: info@118daneshgah.com

لينكدين: http://tiny.cc/o74xwy

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۴۴:۱۰ توسط:محسن احمدي موضوع:

نحوه انتخاب موضوع پايان نامه

 

 

اولين ترم تحصيلي در دوره ارشد مهم ترين ترم زندگي درسي است. شايد از اين جهت كه گام هايي كه در اين ترم برداشته مي شود جزء موثرترين گام هاي زندگي يك محقق جوان است.

در ميان همه مسائلي كه در انتهاي اين ترم با آن مواجه مي شويد، از مهم ترين آن ها انتخاب استاد راهنما، انتخاب موضوع پايان نامه و مسير تحقيقاتي است كه شايد قرار است ساليان سال با آن زندگي كنيد. ممكن است براي ترم اولي ها اين حقيقت و تاثير آن چندان ملموس نباشد، اما آناني كه امروز در رده هاي بالاي تحصيلي به سر مي برند منظور من را به خوبي متوجه مي شوند.

افراد بسيار زيادي را مي بينم كه در همين گام دچار سردرگمي مي شوند، كندي حركت و تاخير در تصميم گيري، تغيير تصميم و ... ترديد هاي بسيار...

دوستان عزيز، من در جواب به بسياري از دوستان چنين مي گويم كه جستجوي موضوع پروپوزال وظيفه شما نيست، اينكه شما بايستي به دنبال موضوع بگرديد مساله اي كاملا اشتباه است. شما دانشجوي ترم اول ارشد تا به حال چند مقاله خوانده ايد؟ چند پروژه داشته ايد؟ پس جستجوي موضوع پروپوزال و پايان نامه وظيفه فردي است با تجربه و آشنا به مسائل تحقيق، و آن فرد كسي نيست جز استاد راهنماي شما. ايشان بر اساس تجربه چندين و چند ساله اي كه دارد بايستي چند موضوع را به شما معرفي نمايد و اين شما هستيد كه بايستي با مطالعه چند هفته اي بر روي موضوعات پيشنهادي ايشان، يك موضوع را انتخاب كنيد. در انتخاب موضوع بايستي كاملا هوشيار باشيد و تمامي مقالات روز دنيا را درباره آن موضوع مطالعه كرده و نقشه راهي كه قرار است در طول دوره ارشد يا دكتري طي كنيد را ترسيم نماييد.

در نهايت اين شما هستيد كه بايستي از بين موضوعات پيشنهاد شده، با دانشي كه كسب نموده ايد، يك موضوع را انتخاب كنيد و در اين رابطه، خواندن هر چه بيشتر مقالات، مفيدتر خواهد بود. از استاد راهنماي خود بخواهيد كه به جاي معرفي يك موضوع كلي به شما، سر تيتر يك كار تحقيقاتي را به شما معرفي كند. از ايشان در مورد نمونه اي از كارهاي انجام شده در سطح دنيا و حداقل يك نمونه مقاله بخواهيد. البته گفته باشم كه تحقيق و تفحص در مورد اينكه موضوع پايان نامه در ايران تكراري نباشد وظيفه استاد راهنماي شما نيست. اين شما هستيد كه بايستي با كمي مطالعه و جستجو، از اين بابت اطمينان حاصل كنيد.

تاكيد مي كنم انتخاب موضوعات و پيشنهاد آن ها، به عهده استاد راهنماي شماست و تصميم در مورد انتخاب يك موضوع و جلوگيري از تكراري بودن آن وظيفه شماست.

 

روش هاي تماس

تلفن دفتر مركزي-خطوط ويژه: 02144268545

پيامك: 50002357

شبكه هاي اجتماعي تلگرام – واتس اپ – ايمو:  09102340118

وب سايت: https://www.118daneshgah.com

ايميل: info@118daneshgah.com

لينكدين: http://tiny.cc/o74xwy

منبع: http://tiny.cc/vuxq6y

 

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۴۹:۵۲ توسط:محسن احمدي موضوع:

تحليل آماري

 

1- تعريف علم آمار: علم آمار به مجموعه روش هاي علمي اطلاق مي شود كه براي جمع آوري اطلاعات اوليه، مرتب و خلاصه كردن، طبقه بندي و تجزيه و تحليل اطلاعات اوليه و تفسير آن ها به كار مي رود.

2- تعريف جامعه آماري: هر مجموعه اي از اشياء يا افرادي كه لااقل داراي يك صفت مشترك باشد را جامعه آماري مي گويند. هر يك از اشياء يك جامعه آماري را يك فرد جامعه مي ناميم. مجموع اشياء يك جامعه را حجم جامعه مي ناميم.

 3- تعريف متغير: صفاتي از هريك از افراد جامعه آماري كه از يك فرد به فرد ديگر تغيير مي كنند متغير مي باشند. متغيرها به دو دسته تقسيم مي شوند:

3-1- متغير كيفي: متغيرهايي هستند كه واحد ندارند و قابل شمارش و يا اندازه گيري نيستند ولي مي توان آن ها را طبقه بندي كرد. مانند جنس، شغل و نوع بيماري. متغير هاي كيفي نيز دو قسم هستند:

3-2- متغير اسمي: متغيرهاي كيفي كه قابل مقايسه با همديگر نيستند مانند رنگ چشم كه مثلا مشكي يا ميشي نمي توان گفت كه مشكي از ميشي بهتر است.

3-3- متغير ترتيبي: متغيرهاي كيفي كه شدت و ضعف را نشان مي دهند يعني ترتيب بين اعداد رعايت شده است.

3-4- متغير هاي كمي: متغيرهايي هستند كه قابل اندازه گيري يا شمارش و يا قابل مقايسه و سنجش هستند. اين متغيرها نير بر دو قسم هستند:

3-4-1- متغيرهاي كمي گسسته: متغيرهاي قابل شمارش هستند كه بين مقادير قابل تصور از آن فاصله وجود داشته باشد. مانند تعداد افراد خانوار

3-4-2- متغيرهاي كمي پيوسته: متغيرهاي كمي هستند كه مقادير خودشان را از اعداد حقيقي مي گيرند يعني فاصله اي بين هيچ يك از دو مقدار قابل تصور از متغير وجود ندارد. مانند قد و وزن يا طول.

 4- بررسي آماري: بررسي اي است كه موضوع مورد مطالعه را به يك جامعه مربوط مي كند و در آن جامعه افراد را مورد مطالعه قرار مي دهد. بررسي هاي آماري شامل سه مرحله است.

۱) مشاهده ۲) گروه بندي تهيه جداول و رسم نمودارها ۳) محاسبه شاخص ها مشخص كننده ها و تجزيه و تحليل آن ها

5- آمار گيري: در مطالعات آماري كه اطلاعات آماري را نتوان از ثبت جاري به دست آورد، از طريق آمارگيري استفاده مي كنيم. مشاهدات به طور كلي خود بر دو نوع هستند:

5-1- سراسري: كليه افراد جامعه را مورد مطالعه قرار مي دهيم و معمولا اين نوع مشاهدات را سرشماري مي ناميم و اصولا سرشماري خاص انسان است. ولي امروز در تمام زمينه ها به كار مي رود.

5-2- غير سراسري: مشاهداتي هستند كه در تمام افراد جامعه مورد مطالعه قرار نمي گيرند و خود به چند دسته تقسيم مي شوند:

5-2-1- آمار گيري نمونه اي: در زير چند روش نمونه گيري به طور فهرست وار اشاره مي گردد.

5-2-1-1- نمونه گيري تصادفي: يكي از دقيق ترين روش هاي آمار گيري است كه افراد مورد مطالعه به طور تصادفي و بر طبق قانون احتمالات انتخاب مي شوند. به طوري كه اين جامعه نمونه نماينده جامعه اصلي باشد. هر نمونه كه با يك شانس معلوم انتخاب شده باشد نمونه تصادفي ناميده مي شود. اگر روند انتخاب نمونه طوي باشد كه شانس انتخاب براي هر نمونه ممكن (با حجم ثابت از همان جامعه) برابر باشد آن را نمونه تصادفي ساده مي ناميم ولي اگر شانس انتخاب هر يك از اعضاي نمونه برابر نباشد آن را نمونه تصادفي اي با احتمال متغير مي ناميم نمونه برداري تصادفي ساده اي را مي توان به روش با جاي گذاري و يا بدون جاي گذاري انجام داد.

5-2-1-2- نمونه گيري خوشه اي: يك نمونه گيري تصادفي ساده است كه به جاي يك فرد گروه هايي از افراد جامعه به عنوان واحد انتخابي در نظر گرفته مي شوند و آن را مي توان با جاي گذاري و يا بدون جاي گذاري اجرا كرد.

5-2-1-3- نمونه گيري تصادفي طبقه اي: فرض كنيد جامعه را به k طبقه متساوي الحجم تقسيم كنيم و بخواهيم از جامعه يك نمونه n تايي انتخاب كنيم. مي توان از هر يك از طبقات يك نمونه به اندازه انتخاب كرد. حال اگر طبقه ها هم حجم نباشد، نسبت نمونه ي متشابه نمي شود. يعني متغير مي باشد. در اين صورت آن را نمونه گيري تصادفي با احتمال متغير مي ناميم.

5-2-2- آمار گيري با روش توده اصلي: در اين روش تمام افراد جامعه را مورد مطالعه قرار نمي دهيم. بلكه جزئي از جامعه كه سهم همه موضوع مورد مطالعه را در بردارند را مورد توجه قرار مي دهيم.

5-2-3- آمارگيري با روش يكه نگاري: در اين روش به جاي آن كه تمام واحدهاي يك جامعه را مطالعه كنيم و يا تعدادي را بر اساس روش هاي تصادفي انتخاب كنيم فقط يك واحد جامعه را مطالعه مي كنيم و در آن واحد به جزئيات مي پردازيم كه البته در جاي خود با ارزش است ولي از لحاظ تعميم به كل جامعه بي ارزش مي باشد.

5-2-4- آمار گيري با روش مكاتبه: در اين روش ما يك پرسش نامه تنظيم مي كنيم و آن را براي افراد جامعه مي فرستيم و جواب هاي رسيده را مطالعه مي كنيم.

6- آمار استنباطي و آمار توصيفي

در يك پژوهش جهت بررسي و توصيف ويژگي هاي عمومي پاسخ دهندگان از روش هاي موجود در آمار توصيفي مانند جداول توزيع فراواني، در صد فراواني، درصد فراواني تجمعي و ميانگين استفاده مي گردد. بنابراين هدف آمار توصيفي يا descriptive محاسبه پارامترهاي جامعه با استفاده از سرشماري تمامي عناصر جامعه است.

در آمار استنباطي يا inferential پژوهشگر با استفاده مقادير نمونه آماره ها را محاسبه كرده و سپس با كمك تخمين و يا آزمون فرض آماري، آماره ها را به پارامترهاي جامعه تعميم مي دهد. براي تجزيه و تحليل داده ها و آزمون فرضيه هاي پژوهش از روش هاي آمار استنباطي استفاده مي شود.

پارامتر شاخص بدست آمده از جامعه آماري با استفاده از سرشماري است و شاخص بدست آمده از يك نمونه n تايي از جامعه آماره ناميده مي شود. براي مثال ميانگين جامعه يا µ يك پارامتر مهم جامعه است. چون ميانگين جامعه هميشه در دسترس نيست به همين خاطر از ميانگين نمونه يا كه آماره برآورد كننده پارامتر µ است در بسياري موارد استفاده مي شود.

 

7- آزمون آماري و تخمين آماري

در يك مقاله پژوهشي يا يك پايان نامه بايد سوال پژوهش يا فرضيه پژوهش مطرح شود. اگر تحقيق از نوع سوالي و صرفا حاوي پرسش درباره پارامتر باشد، براي پاسخ به سوالات از تخمين آماري استفاده مي شود و اگر حاوي فرضيه ها بوده و از مرحله سوال گذر كرده باشد، آزمون فرضيه ها و فنون آماري آن به كار مي رود.

هر نوع تخمين يا آزمون فرض آماري با تعيين صحيح آماره پژوهش شروع مي شود. سپس بايد توزيع آماره مشخص شود. براساس توزيع آماره آزمون با استفاده از داده هاي به دست آمده از نمونه محاسبه شده آماره آزمون محاسبه مي شود. سپس مقدار بحراني با توجه به سطح خطا و نوع توزيع از جداول مندرج در پيوست هاي كتاب آماري محاسبه مي شود. در نهايت با مقايسه آماره محاسبه شده و مقدار بحراني سوال يا فرضيه تحقيق بررسي و نتايج تحليل مي شود. در ادامه اين بحث مو شكافي مي شود.

 

8- آزمون هاي آماري پارامتريك و ناپارامتريك

آمار پارامتريك مستلزم پيش فرض هايي در مورد جامعه اي كه از آن نمونه گيري صورت گرفته مي باشد. به عنوان مهم ترين پيش فرض در آمار پارامتريك فرض مي شود كه توزيع جامعه نرمال است اما آمار ناپارامتريك مستلزم هيچ گونه فرضي در مورد توزيع نيست. به همين خاطر بسياري از تحقيقات علوم انساني كه با مقياس هاي كيفي سنجيده شده و فاقد توزيع (Free of distribution) هستند از شاخص هاي آمارا ناپارامتريك استفاده مي كنند.

فنون آمار پارامتريك شديداً تحت تاثير مقياس سنجش متغيرها و توزيع آماري جامعه است. اگر متغيرها از نوع اسمي و ترتيبي بوده حتما از روش هاي ناپارامتريك استفاده مي شود. اگر متغيرها از نوع فاصله اي و نسبي باشند در صورتي كه فرض شود توزيع آماري جامعه نرمال يا بهنجار است از روش هاي پارامتريك استفاده مي شود در غير اين صورت از روش هاي ناپارامتريك استفاده مي شود.

8-1- خلاصه آزمون هاي پارامتريك

آزمون t تك نمونه: براي آزمون فرض پيرامون ميانگين يك جامعه استفاده مي شود. در بيشتر پژوهش هايي كه با مقياس ليكرت انجام مي شوند جهت بررسي فرضيه هاي پژوهش و تحليل سوال هاي تخصصي مربوط به آن ها از اين آزمون استفاده مي شود.

آزمون t وابسته: براي آزمون فرض پيرامون دو ميانگين از يك جامعه استفاده مي شود. براي مثال اختلاف ميانگين رضايت كاركنان يك سازمان قبل و بعد از تغيير مديريت يا زماني كه نمرات يك كلاس با پيش آزمون و پس آزمون سنجش مي شود.

آزمون t دو نمونه مستقل: جهت مقايسه ميانگين دو جامعه استفاده مي شود. در آزمون t براي دو نمونه مستقل فرض مي شود واريانس دو جامعه برابر است. براي نمونه به منظور بررسي معني دار بودن تفاوت ميانگين نمره نظرات پاسخ دهندگان بر اساس جنسيت در خصوص هر يك از فرضيه هاي پژوهش استفاده مي شود.

آزمون t ولچ: اين آزمون نيز مانند آزمون t دو نمونه جهت مقايسه ميانگين دو جامعه استفاده مي شود. در آزمون t ولچ فرض مي شود واريانس دو جامعه برابر نيست. براي نمونه به منظور بررسي معني دار بودن تفاوت ميانگين نمره نظرات پاسخ دهندگان بر اساس جنسيت در خصوص هر يك از فرضيه هاي پژوهش استفاده مي شود.

آزمون t هتلينگ: براي مقايسه چند ميانگين از دو جامعه استفاده مي شود. يعني دو جامعه براساس ميانگين چندين صفت مقايسه شوند.

تحليل واريانس (ANOVA): از اين آزمون به منظور بررسي اختلاف ميانگين چند جامعه آماري استفاده مي شود. براي نمونه جهت بررسي معني دار بودن تفاوت ميانگين نمره نظرات پاسخ دهندگان بر اساس سن يا تحصيلات در خصوص هر يك از فرضيه هاي پژوهش استفاده مي شود.

تحليل واريانس چند عاملي (MANOVA): از اين آزمون به منظور بررسي اختلاف چند ميانگين از چند جامعه آماري استفاده مي شود.

تحليل كوواريانس چند عاملي (MANCOVA): چنانچه در MANOVA بخواهيم اثر يك يا چند متغير كمكي را حذف كنيم استفاده مي شود.

8-2- خلاصه آزمون هاي ناپارامتريك

آزمون علامت تك نمونه: براي آزمون فرض پيرامون ميانگين يك جامعه استفاده مي شود.

آزمون علامت زوجي: براي آزمون فرض پيرامون دو ميانگين از يك جامعه استفاده مي شود.

ويلكاكسون: همان آزمون علامت زوجي است كه در آن اختلاف نسبي تفاوت از ميانگين لحاظ مي شود.

من-ويتني: به آزمون U نيز موسوم است و جهت مقايسه ميانگين دو جامعه استفاده مي شود.

كروسكال-واليس: از اين آزمون به منظور بررسي اختلاف ميانگين چند جامعه آماري استفاده مي شود. به آزمون H نيز موسوم است و تعميم آزمون U مان-ويتني مي باشد. آزمون كروسكال-واليس معادل روش پارامتريك آناليز واريانس تك عاملي است.

فريدمن: اين آزمون معادل روش پارامتريك آناليز واريانس دو عاملي است كه در آن k تيمار به صورت تصادفي به n بلوك تخصيص داده شده اند.

كولموگروف-اسميرنف: نوعي آزمون نيكويي برازش براي مقايسه يك توزيع نظري با توزيع مشاهده شده است.

آزمون تقارن توزيع: در اين آزمون شكل توزيع مورد سوال قرار مي گيرد. فرض به دليل آن است كه توزيع متقارن نيست.

آزمون ميانه: جهت مقايسه ميانه دو جامعه استفاده مي شود و براي k جامعه نيز قابل تعميم است.

مك نمار: براي بررسي مشاهدات زوجي درباره متغيرهاي دو ارزشي استفاده مي شود.

آزمون Q كوكران: تعميم آزمون مك نمار در k نمونه وابسته است.

ضريب همبستگي اسپيرمن: براي محاسبه همبستگي دو مجموعه داده كه به صورت ترتيبي قرار دارند استفاده مي شود.

 

 

روش هاي تماس

تلفن دفتر مركزي-خطوط ويژه: 02144268545

پيامك: 50002357

شبكه هاي اجتماعي تلگرام – واتس اپ – ايمو:  09102340118

وب سايت: https://www.118daneshgah.com

ايميل: info@118daneshgah.com

لينكدين: http://tiny.cc/o74xwy

منبع: http://tiny.cc/vuxq6y

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۴۹:۳۰ توسط:محسن احمدي موضوع:

استخراج مقاله

 

مقاله علمي معمولاً در نتيجه پژوهش منطقي، ژرف و متمركز نظري، عملي يا مختلط، به كوشش يك يا چند نفر در يك موضوع تازه و با رويكردي جديد با جهت دستيابي به نتايجي تازه، تهيه و منتشر مي گردد. چنين مقاله اي در واقع گزارشي است كه محقق از يافته هاي علمي و نتايج اقدامات پژوهشي خود براي استفاده ساير پژوهشگران، متخصصان و علاقه مندان ارائه مي دهد .

تهيه گزارش از نتايج مطالعات و پژوهش هاي انجام شده، يكي از مهم ترين مراحل پژوهشگري به شمار مي رود، زيرا اگر پژوهشگر نتواند دستاوردهاي علمي خود را در اختيار ساير محققان قرار دهد، پژوهش او هر اندازه هم كه مهم باشد، به پيشرفت علم كمكي نخواهد كرد، چون رشد و گسترش هر عملي از طريق ارائه و به هم پيوستن دانش فراهم آمده از سوي فرد فرد انديشمندان آن علم تحقق مي يابد .

همان طور كه پژوهشگر پيش از اقدام به پژوهش، نيازمند توجه و بررسي يافته هاي علمي پژوهشگران قبل از خود است تا بتواند يافته هاي علمي خود را گسترش بخشد، ديگران نيز بايد بتوانند به يافته هاي پژوهشي او دسترسي پيدا كنند و با استفاده از آن ها فعاليت هاي علمي خود را سازمان داده، در ترميم و تكميل آن بكوشند.

از امتيازهاي مهم يك مقاله مي توان به مختصر و مفيد بودن، به روز بودن و جامع بودن آن اشاره كرد، زيرا محقق مي تواند حاصل چندين ساله پژوهش خود در يك رساله، پايان نامه، پژوهش، يا حتي يك كتاب را به اختصار در يك مقاله علمي بيان كند تا پژوهشگران ديگر بتوانند با مطالعه آن مقاله از كليات آن آگاهي يابند و در صورت نياز بيشتر، به اصل آن تحقيقات مراجعه كنند.

بدين منظور، امروزه نشريات گوناگوني در زمينه هاي مختلف علمي- پژوهشي نشر مي يابد و مقاله هاي به چاپ رسيده در آن ها، اطلاعات فراواني را در اختيار دانش پژوهان قرار مي دهند. لازم است محققان با شيوه تدوين مقالات علمي آشنا باشند تا بتوانند با استفاده از شيوه هاي صحيح، با سهولت، نتايج تحقيقات و مطالعات خود را به صورت مقاله در اختيار علاقه مندان قرار دهند. نوشتن مقاله مستلزم رعايت اصولي در ابعاد مختلف محتوايي، ساختاري و نگارشي است.

تدوين يك پايان نامه و استخراج مقاله از پايان نامه (استخراج مقاله از پايان نامه كارشناسي ارشد- استخراج مقاله از پايان نامه دكتري) يكي از اصلي ترين تجربه هاي پژوهشي هر دانشجوي تحصيلات تكميلي به شمار مي آيد. چرا كه با صرف وقت و دقت نظر بسيار به دنبال حل مسئله پژوهشي خود بوده و در نهايت طي يك جلسه از انجام آن در محضر اساتيد داور و راهنما يا مشاور دفاع مي كند. طي اين فرآيند اگر به شكل مناسبي صورت گرفته باشد حتما انگيزه انتشار يافته هاي پايان نامه را در قالب يك مقاله (علمي پژوهشي، ISC، ISI و يا SCOPUS و PUBMED) تهييج خواهد كرد. چرا كه مطلع كردن جامعه پژوهشي از يافته هاي يك پايان نامه در سطح ملي و بين المللي تنها از طريق انتشار مقاله استخراج شده از پايان نامه امكان پذير خواهد بود. علاوه براين چاپ مقاله برگرفته از پايان نامه امكان استفاده ديگران از نتايج پژوهشي و افزودن به غناي جامعه علمي هرچند به ميزان اندك را تحقق خواهد بخشيد. در نهايت اين كار رزومه پژوهشگر را براي ورود به دوره هاي تحصيلي بعدي يا ورود به شغل مورد نظر تقويت خواهد كرد.

 

مراحل استخراج مقاله از پايان نامه به صورت زير است:

 • نوشتن عنوان مقاله در پايان نامه مستخرج از پايان نامه ارشد و رساله دكتري
 • نوشتن چكيده مقاله مستخرج از پايان نامه
 • تعريف كلمات كليدي (كليد واژه ها) در استخراج مقاله از پايان نامه كارشناسي ارشد و استخراج مقاله از رساله دكتري
 • نوشتن مقدمه مقاله در استخراج مقاله از پايان نامه ارشد و استخراج مقاله از رساله دكتري
 • نگارش و تدوين پيشينه تحقيق (مرور ادبيات) در استخراج مقاله از پايان نامه كارشناسي ارشد و مقاله از رساله دكتري
 • پيشينه پژوهشي مقاله (مرور پيشينه پژوهش) و بيان نوآوري و شكاف هاي تحقيق در استخراج مقاله از رساله دكتري و مقاله مستخرج از پايان نامه ارشد
 • نحوه نوشتن فرضيه ها يا سوالات پژوهش در مقاله مستخرج از پايان نامه ارشد و مقاله از رساله دكترا
 • روش شناسي تحقيق، تحليل داده ها در استخراج مقاله از پايان نامه ارشد و مقاله مستخرج از رساله دكترا
 • نحوه نگارش بيان نتايج تحقيق (يافته هاي پژوهش) در استخراج مقاله از پايان نامه كارشناسي ارشد و مقاله از رساله دكترا
 • بحث و نتيجه گيري در استخراج مقاله از پايان نامه كارشناسي ارشد و استخراج مقاله از پايان نامه دكترا

 

روش هاي تماس

تلفن دفتر مركزي-خطوط ويژه: 02144268545

پيامك: 50002357

شبكه هاي اجتماعي تلگرام – واتس اپ – ايمو:  09102340118

وب سايت: https://www.118daneshgah.com

ايميل: info@118daneshgah.com

لينكدين: http://tiny.cc/o74xwy

منبع: http://tiny.cc/n9yq6y

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۴۸:۵۹ توسط:محسن احمدي موضوع:

شبيه سازي

 

 شبيه سازي روشي است كه به وسيله ي آن يك تجربه ي مصنوعي يا فرعي ايجاد مي شود كه فراگير را در فعاليتي درگير مي سازد كه شرايط زندگي واقعي را بدون پيامدهاي خطرناك يك موقعيت واقعي منعكس مي سازد. در واقع شبيه سازي تقليد كردن يا مشابه سازي يك نظام واقعي است، به طوري كه ما بتوانيم آن را جستجو كنيم، تجربياتي را در آن انجام دهيم و قبل از اجرا كردن، آن را در جهان واقعي، درك كنيم.

در واقع شبيه سازي تقليدي از يك سيستم يا يك پديده طبيعي در محدوده آزمايشگاه و محيط آزمايشي است. شبيه سازي در واقع تقليد از يك نظام واقعي زندگي است، به طوري كه ما در آن مي توانيم جست و جو كرده و تجربياتي به دست آوريم و قبل از اجرا كردن آن در جهان واقعي، آن را درك كرده و از ابعاد مختلف مورد تحليل قرار دهيم.

شبيه سازي نمادي از كاربرد اصول «سايبرنتيك يا علم فرمانشي» است. بر اساس اين علم، انسان يك نظام كنترلي است كه يك دوره فعاليت را انجام مي دهد در مرحله ي بعد همان فعاليت را اصلاح نموده و جهت مي دهد. اين رشته به عنوان مطالعه ي تطبيقي مكانيسم كنترل انسان (يا زيست شناختي) و نظام هاي الكترو مكانيكي نظير رايانه توصيف مي شود. با قياس بين انسان و ماشين، فراگير را به عنوان نظام بازخوردي خود تنظيم مفهوم سازي مي كنند. به عبارتي يادگيري بر اساس سايبرنتيك تجربه كردن نتايج محيطي رفتار و اشتغال در رفتار خود اصلاحي است و محيط زماني مناسب يادگيري است كه تمام بازخوردها كامل رخ دهند. بر اين اساس تمام رفتار انساني يك طرح قابل درك حركتي را در بر دارد كه اين طرح شامل رفتار نا آشكار (مثل تفكر) و رفتار نمادي آشكار است، افراد در شرايط فرضي رفتار خود را بر حسب بازخوردي كه از محيط دريافت مي كنند تغيير داده و شكل حركات و پاسخ خود را در ارتباط با اين بازخورد سازمان مي دهند. در اين فرآيند توانمندي هاي حسي-حركتي آنان به نظام هاي بازخوردي آنان شكل مي دهد.

در زير به برخي از سيستم هايي كه كارايي ابزار شبيه سازي در آن ها به اثبات رسيده و از ابزار شبيه سازي به صورت گسترده استفاده مي كنند اشاره مي شود:

    زنجيره تامين و لجستيك

    بيمارستان ها و مراكز درماني

    فرآيند بازاريابي و تحليل رقبا

    فرآيند هاي ساخت و توليد

    فرودگاه ها، فروشگاه ها و سيستم هاي تردد عابرين

    سيستم هاي حمل و نقل و انبارداري

    مديريت پروژه و مديريت دارايي ها

    سيستم هاي خدماتي

    سيستم هاي ريلي

    سيستم هاي دفاعي و نظامي

    سيستم هاي ارتباطي و مخابراتي

    مديريت استراتژيك و برنامه ريزي

    فرآيندهاي اجتماعي

    مدل سازي سيستم هاي بيولوژيك

از عناصر مهم در شبيه سازي، استفاده از شبيه ساز مي باشد. شبيه ساز يك وسيله مهارت آموزي است كه از آن مي توان براي نشان دادن واقعيت ها از نزديك استفاده كرد و پيچيدگي رويدادها را با استفاده از آن كنترل نمود. شبيه ساز قادر است براي فراگيران وظايف يادگيري مستلزم پاسخ را فراهم آورد، كه البته واقعي نيستند همانند برخورد اتومبيل شبيه سازي شده در آموزش رانندگي.

 

انواع‌ شبيه‌‌ سازي

شبيه‌ سازي‌ هماني‌: در اين روش، خود سيستم را به‌ عنوان مدل آن در نظر گرفته و رفتار آن‌ را بررسي مي‌كنيم. به‌‌ عبارت‌ ديگر اين‌ روش‌، همان‌ آزمايش‌ مستقيم‌ روي‌ سيستم‌ است‌ و در صورت‌ يافتن‌ پاسخي‌ براي‌ مسئله‌ مورد نظر، صد درصد قابل‌ استفاده‌ و مفيد است.

 

شبيه‌ سازي‌ نيمه‌ هماني‌؛ در اين روش، تا آن جا كه امكان دارد، از اشيا و قوانين واقعي سيستم استفاده مي كنيم. تنها، اشيا يا مراحلي‌ از سيستم‌ واقعي‌ كه‌ باعث‌ غير ممكن‌ شدن‌ شبيه‌ سازي‌ هماني‌ است‌، مدل‌سازي‌ مي‌شود. به‌‌ عبارت‌ ديگر، بخشي‌ از مدل‌ سيستم‌، واقعي‌ و بخش‌ ديگر غير واقعي‌ يا شبيه‌ سازي‌ شده‌ است‌.

شبيه‌سازي‌ آزمايشگاهي‌؛ در اين‌ روش،‌ بعضي‌ از نماها و اشياي سيستم‌ واقعي‌، به‌ وسيله‌ امكانات ‌آزمايشگاهي‌ ساخته‌ شده‌ و بعضي‌ نماها و روابط‌ ديگر به‌‌ وسيله‌ سمبل‌ها جايگزين‌ مي‌شوند. مثل راداري كه با امكانات و مقياس آزمايشگاهي ساخته مي‌شود.

 

شبيه‌سازي‌ كامپيوتري‌؛ در شبيه‌سازي‌ كامپيوتري‌، مدل ساخته‌‌ شده، برنامه‌اي‌ كامپيوتري‌ است‌ كه كليه‌ اشيا و نماهاي‌ سيستم‌، به‌ ساختارهاي‌ برنامه‌اي‌ و كليه‌ مشخصات‌ و رفتار آن، به‌ متغيرها و توابع‌ رياضي‌ تبديل‌ شده و قوانين‌ و روابط‌ حاكم‌ بر سيستم‌ و ارتباط‌شان‌ با يكديگر، در درون برنامه‌ در نظر گرفته‌ مي‌شود . شبيه‌ سازي‌ كامپيوتري‌ (به‌‌ علت‌ عملي‌ بودن‌ و داشتن‌ امتيازات‌ خاص‌ خود)، براي‌ بررسي‌ و مطالعه‌ اغلب‌ سيستم‌ها؛ از قبيل‌ حمل‌ و نقل‌، بيمارستان‌، سيستم‌هاي‌ صنعتي‌، توليدي‌، ترافيك‌، انبار و غيره‌ به‌كار مي‌رود.

 

شبيه سازي به كمك كامپيوتر

شبيه سازي كامپيوتري يا شبيه سازي رايانه اي به اجراي يك شبيه سازي با استفاده از يك برنامه كامپيوتري مي گويند طوري كه اين برنامه كامپيوتري مدل شبيه سازي شده را تعريف كرده و آن را تحليل كند. شبيه‌ سازي كامپيوتري يك شبيه‌سازي است كه در يك كامپيوتر واحد يا شبكه‌اي از كامپيوترها براي باز توليد رفتار يك سيستم اجرا مي‌شود. شبيه سازي هاي كامپيوتري بسته به مدل شبيه سازي شده داراي حجم محاسباتي مختلف اند. در شبيه سازي هاي پيچيده، حجم محاسبات در شبيه سازي كامپيوتري به مراتب بسيار وسيع تر از شيوه هاي سنتي كه در آن شبيه سازي به وسيله محقق و با استفاده از رياضيات روي كاغذ انجام مي شوند، است.

 

دلايل استفاده از شبيه سازي

 

 فشردن زمان: به كمك شبيه سازي مي توان فرآيند هاي يك سيستم را كه ممكن است چندين سال به طول مي انجامد در چند ثانيه شبيه سازي كرد.

 

گسترش زمان: به وسيله اطلاعات به دست آمده از شبيه سازي، پژوهشگر مي تواند به جزئياتي كه در زمان واقعي (به علت بالا بودن سرعت ايجاد پديده در سيستم واقعي) قابل مشاهده نيستند را مورد مطالعه قرار دهد.

 

شبيه سازي اين امكان را فراهم مي كند تا يك آزمايش يا تحليل يك پديده را با حفظ تمامي پارامترها بارها تكرار كرد. در هر بار تكرار تنها مقادير مورد نظر را تغيير داده و وابستگي و اثرات پارامتر تغيير داده شده را بر روي پديده مورد ارزيابي قرار داد.

شبيه‌ سازي‌ قادر به‌ بررسي‌ تغييرات‌ جديد در سيستم‌هاي‌ موجود و مطالعه‌ سيستم‌هايي‌ كه‌ در مرحله طرح‌ مي‌باشند و هنوز هيچ‌گونه‌ امكانات‌، سرمايه‌ و زمان‌ براي‌ پيشرفت‌ يا ايجاد فيزيكي‌ آن‌ها صرف‌ نشده است. هم چنين‌ بررسي‌ و آزمايش‌ سيستم‌هاي‌ فرضي‌ كه‌ احياناً ايجاد و مطالعه‌ آن‌ها به‌ وسيله‌ روش‌هاي‌ ديگر غيرممكن‌ يا خطرناك‌ مي‌باشد با اين‌ روش امكان‌پذير است‌.

 

معايب استفاده از شبيه سازي

شبيه سازي كامپيوتري اغلب نيازمند دقت بسيار بالا مي باشد. در يك شبيه سازي پيچيده كوچك ترين اشتباه مي تواند به جواب هاي نامطمئن منتهي شود.

اغلب به علت عددي بودن حلگر در نرم افزار هاي شبيه سازي، همواره شبيه سازي دقيق نبوده و همواره درصدي خطا در نتايج وجود دارد.

مثال‌هاي خاص شبيه‌ سازي‌هاي كامپيوتري عبارتند از:

شبيه‌ سازي‌هاي آماري براساس مجموعه‌اي از تعداد زيادي از پروفايل‌هاي ورودي از قبيل پيش‌بيني دماي موازنه دريافت آب‌ها، دادن اجازه ورود به گاموت هواشناسي به يك محل خاص. اين روش براي پيش‌بيني آلودگي گرمايي بسط داده شد.

 

از شبيه‌سازي عاملي به‌ طور مؤثر در اكولوژي استفاده شده‌است؛ كه در آن اغلب مدل‌سازي فردي ناميده مي‌شود و در موقعيت‌هايي استفاده مي‌شود كه براي آن‌ها تغييرپذيري فردي در عامل هارا نمي‌توان ناديده گرفت. از جمله جنبش‌هاي جمعيت ماهي‌هاي آزاد و قزل آلا.

مدل پوياي مرحله بندي شده زماني–در هيدرولوژي چندين مدل حمل و نقل هيدرولوژي از اين دست وجود دارند از جمله مدل‌هاي SWMM و DSSAM  كه توسط آژانس حفاظت محيط زيست آمريكا براي پيش‌بيني كيفيت آب رودخانه بسط داده شدند.

از شبيه‌سازي‌هاي كامپيوتري هم چنين براي مدل‌سازي رسمي تئوري‌هاي شناخت انسان و عملكرد استفاده شده‌اند از جمله   ACT-R

شبيه‌ سازي كامپيوتري با استفاده از مدل‌سازي مولكولي براي كشف مواد.

شبيه‌ سازي كامپيوتري براي مطالعه حساسيت انتخابي پيوندها به وسيله مكانيك–شيمي در طول خرد كردن مولكول‌هاي آلي.

از شبيه‌ سازي‌هاي ديناميك سيالات كامپيوتري براي شبيه‌سازي رفتار هواي در حال جريان، آب و سيالات ديگر استفاده مي‌شود. از مدل‌هاي۱، ۲ و ۳ بعدي استفاده مي‌شوند. يك مدل يك بعدي اثرات چكش آب را بر يك خط لوله شبيه‌ سازي مي‌كند. يك مدل دو بعدي براي شبيه‌ سازي نيروهاي كششي در مقطع بال يك هواپيما استفاده مي‌شود. يك شبيه‌سازي سه بعدي گرما و سرماي يك ساختمان بزرگ را برآورد مي‌كند.

يك شناخت تئوري مولكولي ترمو ديناميك آماري براي شناخت راه حل‌هاي مولكولي اساسي مي‌باشد. توسعه تئوري PDT اجازه ساده شدن اين موضوع پيچيده را به نمايش‌هاي پايين زميني تئوري مولكولي مي‌دهد.

 

 

روش هاي تماس

 

تلفن دفتر مركزي-خطوط ويژه: 02144268545

پيامك: 50002357

شبكه هاي اجتماعي تلگرام – واتس اپ – ايمو:  09102340118

 

وب سايت: https://www.118daneshgah.com

ايميل: info@118daneshgah.com

لينكدين: http://tiny.cc/o74xwy

منبع: http://tiny.cc/2sm65y

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۵۸:۳۸ توسط:محسن احمدي موضوع:

انتخاب يا پيشنهاد موضوع و چالش هاي آن

موسسه پژوهشي ماد دانش پژوهان

مركز جامع مشاوره و انجام خدمات پژوهشي و پژوهش هاي دانشگاهي، شماره ثبت 19994

 

1- مقدمه

اصلي ترين پژوهش دوره دانشجويي، واحد پايان نامه مي باشد و با خلق دانش از طريق نگارش پايان نامه، بر قدرت ابتكار و خلاقيت دانشجويان براي رفع مشكلات جامعه خويش افزوده مي شود. پايان نامه، به منزله عملكردي پژوهشي، بيانگر فعاليت علمي منسجم دانشجو است كه زير نظر استادان راهنما و مشاور اجرا مي گردد. ارائه يك پايان نامه مناسب، مي تواند سرآغازي براي پيش برد روند پژوهش در دانشگاه ها باشد. نوشتن پايان نامه، آخرين مرحله دوره كارشناسي ارشد و دكترا است؛ مرحله اي كه نخستين گام تحقيق جدي در عرصه هاي علمي است. سير طبيعي و منطقي رسيدن به اين مرحله، كه در طول دوران تحصيل پس از گذراندن واحدهاي روش تحقيق و انجام تكاليف پژوهشي، اندك اندك استعداد پژوهش در دانشجو شكوفا و توان انجام يك تحقيق علمي را در وي ايجاد شود، تا سرانجام ميزان استعداد و توان پژوهشي او در پايان نامه نشان داده شود.

دغدغه هاي دانشجويان تحصيلات تكميلي، انتخاب موضوع براي نگارش پايان نامه است. اين انتخاب، تصميمي مهم و سرنوشت ساز است. ميزان موفقيت دانشجويان اين مقاطع، به نحو قابل توجهي به اين انتخاب بستگي دارد. آنان معمولا در جست و جوي موضوعات تازه و اصيل براي پژوهش خود هستند و از تكراري بودن موضوع تحقيق خود نگرانند. اين نگراني زماني بيشتر مي شود كه درباره تقريبا هر موضوعي كه جست و جو مي كنند، خود را با دهها يا صدها اثر منتشر شده مواجه مي بينند. گويي درباره همه چيز، قبلا تحقيق شده است و ديگر موضوع تازه اي براي آنان باقي نمانده است. استادان راهنما نيز تمايلي به هدايت موضوعات تكراري ندارند و معمولا دانشجويان خويش را به اتخاذ موضوعات اصيل و جديد تشويق مي كنند.

اگر موضوعي بسيار جديد و بديع نيز به ذهنشان برسد، آن گاه نگران چگونگي انجام آن و دستيابي به پيشينه مناسب براي پژوهش خواهند بود. نتيجه اين وضعيت، هفته ها و گاه ماه ها سرگرداني دانشجويان براي انتخاب موضوع است؛ چراكه دانشجو خود را در طيفي از موضوعات گرفتار مي بيند كه در يك سوي آن، مباحث تكراري اما با سابقه غني پژوهشي است. از سوي ديگر آن، موضوعات جديدي كه پرداختن به آنها با دشواري هاي پيش بيني نشده همراه خواهد بود. چنانچه موضوع انتخاب شده مورد علاقه دانشجو نباشد، به سختي جنبه هاي متفاوت آن مورد بررسي عميق قرار مي گيرد و تأمل جدي روي آن براي دانشجويان دشوار خواهد بود. بر اساس اصول اخلاق پژوهش، پژوهشگران مؤظف هستند موضوعي را براي پژوهش خود انتخاب نمايند كه به خلق دانش جديد و توسعه مرزهاي علمي كمك كند. انتخاب موضوع، مرحله بسيار مهمي در ارتباط بين دانشجويان كارشناسي ارشد و استادان است كه مبناي كار پژوهش و نگارش پايان نامه است. در منابع مختلف، انديشمندان يكي از نخستين و حساس ترين مراحل طرح پژوهش را انتخاب مسئله مناسب و كوشش براي شناخت ابعاد مختلف آن بيان نموده اند. انتخاب و گزينش يك موضوع سنجيده و مطالعه شده، يك تحقيق علمي را به سرانجامي مورد تأييد مي رساند. بعكس، انتخاب نادرست موضوع و عدم دقت در اين انتخاب، كار تحقيق را در مراحل بعد با دشواري هايي روبه رو مي سازد و ممكن است تحقيق را به بيراهه و فرجامي غيرقابل تأييد از ديدگاه علمي سوق دهد. يكي از علل تحقيقات سطحي و بعضا نامعتبر در دانشگاه ها و مؤسسات تحقيقي، همين انتخاب ناسنجيده، غير عملي، مطالعه نشده و باري به هر جهت بودن موضوع پژوهش است.

 

2- چالش ها

يكي از مهم ترين مراحل فرايند انجام تحقيق است كه متأسفانه، در پژوهش دانشجويان كمتر به اين مرحله توجه مي شود. دانشجويان اغلب موضوعاتي را انتخاب مي كنند كه به دلايل مختلف، از جمله تكراري بودن موضوعات و ناديده گرفتن نيازهاي جامعه در تحقيقات كمتر ارزش علمي دارند. پژوهش مبتني بر مسئله، به جاي بررسي پژوهش هاي قبلي، به شكاف موجود در پيشينه و سؤالات پژوهش هاي قبلي مي پردازد. برخي مسائل و موضوعات قبلا بررسي و قطعيت آنها اعلام شده است و نياز به تكرار تحقيقات ندارند. اين قبيل تكرارها و موازي كاري ها، موجب مي شود تا روح نوآوري و خلاقيت در پايان نامه هاي دانشجويي كم رنگ شود و اين گونه تحقيقات كمتر شكل كاربردي به خود بگيرند. بعضي دانشجويان، نخستين مسئله را به گونه اي انتخاب مي كنند كه بعدها بتوانند در سطح پايان نامه آن را گسترش دهند. بنابراين، نخستين تحقيق به عنوان فرايند اكتشاف خواهد بود. با توجه به تأثير ديدگاه دانشجويان بر مشاركت آنان، توصيه مي شود كه جايگاه و ارزش تحقيقات دانشجويي در كشور مشخص شود و اين تحقيقات در سطوح مختلف كشور تشويق و حمايت شود.

 

3- راه حل ها

 • تغيير پارامترهاي مساله
 • عوض كردن روش حل
 • تركيب چند مساله
 • استفاده از روشهاي موجود در ساير رشته هاي به ظاهر غير مرتبط
 • خاص كردن يا بومي سازي مساله
 • استفاده از تكنيك هاي برتر

 

روش هاي تماس

تلفن دفتر مركزي-خطوط ويژه: 02144268545

پيامك: 50002357

شبكه هاي اجتماعي تلگرام – واتس اپ – ايمو:  09102340118

وب سايت: https://www.118daneshgah.com

ايميل: info@118daneshgah.com

لينكدين: http://tiny.cc/o74xwy

منبع: http://tiny.cc/n6o94y

 

 

 


برچسب: انتخاب موضوع كارشناسي ارشد+انتخاب موضوع دكتري+پيشنهاد موضوع كارشناسي ارشد+پيشنهاد موضوع دكتري،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۱۷:۳۳ توسط:محسن احمدي موضوع:

روش نگارش يك مقاله علمي - پژوهشي

موسسه پژوهشي ماد دانش پژوهان

مركز جامع مشاوره و انجام خدمات پژوهشي و پژوهش هاي دانشگاهي، شماره ثبت 19994

 

1- مقدمه

جهت نگارش يك مقاله علمي-پژوهشي و درج آن در مجلات معتبر داخلي يا ISI رعايت برخي نكات الزامي است. پژوهش علمي را با روش صحيح پژوهش مي شناسند و بخاطر داشته باشيد هميشه روش پژوهش از موضوع پژوهش مهمتر است. بهترين موضوع اگر با روش صحيح مورد پژوهش قرار نگيرد و با روش صحيح نگارش نشود فاقد هرگونه اعتبار و ارزش علمي است.

 

2- ويژگي هاي اصلي مقاله علمي-پژوهشي

اولين گام در تهيه يك مقاله علمي-پژوهشي انتخاب موضوعي است كه چيزي به علم اضافه كند. يك پژوهشگر تازه كار ممكن است تصور كند يك موضوع با اهميت در زمينه مديريت مانند TQM يا CRM يا موارد ديگري از اين دست يك موضوع بسيار علمي و قابل توجه است. بنابراين مطالعات گسترده در اين زمينه و استفاده از چندين و چند منبع داخلي و خارج، تلخيص، مقايسه و ارزيابي و نتيجه گيري از اين منابع يك پژوهش كامل و جديد را شكل مي دهد اما اين بزرگترين اشتباهي است كه براي نگارش يك مقاله علمي-پژوهشي بدان دچار مي شويد. انتخاب يك موضوع بزرگ و گسترده از عهده يك مقاله خارج است و انتخاب يك موضوع گسترده براي يك مقاله اشتباه است.

اشتباه بزرگ دوم اين است كه به چنين مقالاتي Review گفته مي شود و فاقد ارزش علمي است. گردآوري آثار و نتايج مولفين ديگر و دركنار هم قرار دادن آنها مجموعا ادبيات پژوهش يك مقاله علمي-پژوهشي را تشكيل مي دهد. پس از انتخاب يك موضوع مناسب سپس بايد به گردآوري آثار و نتايج مولفين داخلي و خارجي در زمينه موضوع منتخب بپردازيد. به اين ترتيب ادبيات پژوهش شما شكل مي گيرد. مهمترين ويژگي و ارزش هر پژوهش علمي اتكاي آن بر اطلاعات دست اول است كه در روند انجام پژوهش بدست مي آيد.

 

3- بخشهاي يك مقاله علمي-پژوهشي

3-1- چكيده

صفحه اول به ترتيب شامل عنوان، نام مولف يا مولفين، چكيده و واژگان كليدي است.

عنوان را در خط اول درج كنيد. معمولاً عنوان را با يك فونت Bold و اندازه بزرگتر از ساير فونت هاي متن مي نويسند.

نام نويسنده را با يك پاورقي همراه كنيد. در پاورقي بايد آدرس الكترونيك نويسنده ذكر شود تا خوانندگان مقاله در صورت نياز بتوانند با نويسنده ارتباط برقرار كنند. نوشتن سمت يا ويژگيهاي بارز علمي نويسنده در پاورقي نيز مرسوم است.

چكيده يا Abstract در هشت تا ده خط كه معمولا در دو پاراگراف تهيه مي شود بايد بيانگر سير كاملي از مقاله باشد.

واژكان كليدي يا KeyWords سه تا شش كلمه اصلي مورد استفاده در مقاله اصلي است و معمولا به صورت Italic نوشته مي شود.

3-2- بخش مقدمه

بهتر است مقدمه در يك صفحه تهيه شود. در پاراگراف اول مقدمه ابتدا به شرح و بيان مسالخ پژوهش بپردازيد. در پاراگراف دوم اهيمت و ارزش موضوع را شرح دهيد. در پارارگراف سوم اهداف خود را توضيح دهيد. در نهايت در پاراگراف آخر توضيح دهيد خواننده در مقاله با چه موضوعاتي مواجه خواهد شد اما نتيجه گيري از مباحث به عمل نياوريد.

3-3- ادبيات پژوهش

در اين بخش براساس مطالعات گذشته، مباني نظري پژوهش بيان مي شود. منظور از مباني نظري ارائه تعاريف و مفاهيم بكار رفته در پژوهش به صورت روشن است و بايد براساس مطالعات معتبر قبلي صورت گيرد. در بخش دوم ادبيات پژوهش به ارائه مطالعات مشابه كه قبلاً توسط پژوهشگران ديگر صورت گرفته پرداخته مي شود. نظر به تاكيد جوامع علمي بر اطلاعات دست اول در حال حاضر بسيار مقاله ها از ارائه ادبيات پژوهش به صورت مستقل پرهيز مي كنند و تنها به ارائه كلياتي از پژوهش انجام گرفته پيشين در بخش مقدمه اكتفا مي شود.

3-4- بخش روش تحقيق

در اين بخش نوع پژوهش براساس هدف و ماهيت معرفي مي شود. همچنين نحوه گردآوري داده ها بيان مي شود. معمولا پژوهش هاي علمي از روش هاي مطالعه ميداني و كتابخانه اي براي گردآوري داده ها و اطلاعات استفاده مي كنند. همينطور جامعه آماري و در صورت لزوم نمونه آماري معرفي مي شوند. سپس گزاره هاي پژوهش ( فرضيه ها يا سوالات ) ارائه مي گردد. همچنين آزمونهاي آماري مورد استفاده و نرم افزار تجزيه و تحليل داده ها نيز معرفي مي شود. به بحث مقدمه اي بر روش تحقيق رجوع كنيد.

3-5- بخش تجزيه و تحليل داده ها

در اين قسمت براساس داده هاي بدست آمده و با توجه به روشهاي آماري مناسب به تجزيه و تحليل داده ها و ازمون فرضيه هاي پژوهش پرداخته مي شود. معمولا براي افزايش دقت محاسبات نرم افزارهاي آماري مانند SPSS بكار گرفته مي شود. اين تحليل اساس يك پژوهش علمي است.

3-6- بخش خلاصه و نتيجه گيري

هر مقاله بايد بايد با خلاصه و نتيجه گيري دقيق و صحيحي از گامها و دستاوردهاي پژوهش همراه باشد. بعضي مواقع خلاصه را همراه با بيان محدوديت ها و پيشنهادهائي براي محققين ديگر همراه مي كنند.

3-7- صفحه آخر، منابع و مآخذ

در نهايت بايد منابع و مآخذ مورد استفاده را به ترتيب براساس منابع فارسي و لاتين مرتب كنيد. هر مجله يا كنفرانس استاندارهاي خود را درنحوه درج منابع دارد. يك روش استانداررد براي درج منبع روش APA است. اين واژه مخفف عبارت American Psychological Association است كه توسط انجمن روانشناسي آمريكا ارائه شد. براساس اين روش براي ارجاع يك بخش از متن به منبع آن از ( نام نويسنده، سال : شماره صفحه ) استفاده مي شود براي نمونه (حبيبي، 1389 : 56). سپس در صفحه فهرست منابع و مآخذ به روش زير عمل مي شود:

- اگر كتاب باشد: نام خانوادگي، نام (سال)، نام كتاب، محل نشر: ناشر

- اگر مقاله باشد: نام خانوادگي، نام (سال)، نام مقاله، نام نشريه، شماره نشريه، شماره صفحات

3-8- پيوست ها و توضيحات

در صورت لزوم كارهاي آماري، پرسشنامه يا ساير توضيحات را مي توانيد در قالب پيوست ها به مقاله خود اضافه كنيد. اين كار ارزش علمي مقاله را بيشتر مي كند.

 

روش هاي تماس

تلفن دفتر مركزي-خطوط ويژه: 02144268545

پيامك: 50002357

شبكه هاي اجتماعي تلگرام – واتس اپ – ايمو:  09102340118

وب سايت: https://www.118daneshgah.com

ايميل: info@118daneshgah.com

لينكدين: http://tiny.cc/o74xwy

منبع: http://tiny.cc/pq3xxy

 

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۵۴:۱۸ توسط:محسن احمدي موضوع:

كنفرانس، كنگره، سمينار، پانل، سمپوزيوم، مجمع بحث

موسسه پژوهشي ماد دانش پژوهان

مركز جامع مشاوره و انجام خدمات پژوهشي و پژوهش هاي دانشگاهي، شماره ثبت 19994

 

1- تعريف

همايش، يكي ديگر از مداخلات آموزشي است كه شامل زير مجموعه اي بزرگي از قبيل كنفرانس، كنگره، سمينار، پانل، سمپوزيوم، مجمع بحث... مي باشد. در زير به اختصار هر كدام از موارد را توضيح مي دهيم.

 

2- كنگره (همايش):

گردهمايي است رسمي، متشكل از متخصصين و افراد با تجربه كه در آن ضمن طرح تازه هاي علمي، نتايج تحقيقات و پژوهش هاي انجام شده در موضوع علمي مشخص بصورت ارائه مقاله، سخنراني و پوستر برگزار مي گردد. كنگره داراي سخنرانان متعدد بوده و بصورت دوره اي از يك تا پنج سال يكبار تكرار مي گردد. طول مدت كنگره معمولا سه روز يا بيشتر مي باشد. براي برگزاري هر كنگره تشكيل تعدادي كميته تخصصي ضرورت دارد.

 

2- كنگره (همايش) بين المللي:

همايشي است كه داراي ويژگي هاي زير باشد:

 • به تصويب هيئت وزيران رسيده باشد.
 • با مشاركت يك يا چند سازمان يا انجمن تخصصي خارجي برگزار شود.
 • حداقل 5 سخنران از 3 كشور خارجي در آن مشاركت علمي داشته باشند.
 • داراي هدف و موضوع بين المللي باشد (مخاطباني از مليت هاي گوناگون داشته يا موضوع مورد علاقه مليت هاي مختلف را مورد بحث قرار دهد).

تفاوت كنگره را با سمينار و كنفرانس مي توان در سه جنبه خلاصه كرد:

اولا كنگره داراي ابعادي به مراتب گسترده تر است و معمولا در آن گروه زيادي شركت كننده و سخنراني هاي متعدد مشاركت دارند و هر گروه ممكن است از سراسر يك كشور يا حتي كشورهاي ديگر شركت داشته باشند و از اين نظر است كه كنگره ها را به دو گونه ملي و بين المللي تقسيم مي كنند.

دومين تفاوت در خصلت ادواري كنگره است. سمينارها و كنفرانس ها معمولا حالت موردي دارند (مگر در موارد خاص) و حال آنكه كنگره ها معمولا ادواري هستند و هر چند سال يكبار تشكيل مي شوند. بيشتر كنگره ها را در حال حاضر انجمن هاي علمي و تخصصي در رشته هاي مختلف برگزار مي كنند و فاصله زماني برگزاري كنگره معمولا يك تا پنج سال است.

سومين تفاوت از نظر سازمان دهي آن است كه هر كنگره معمولا داراي تعدادي كميته تخصصي ممكن است برنامه هاي آموزشي معيني در قالب بازآموزي و نوآموزي اجرا شود. به اين جهت است كه كنگره داراي سازمان گسترده اي است وبه غير از جلسات عمومي و كلي، داراي شعب متعدد تخصص نيز مي باشد.

 

3- سمينار (هم انديشي):

اجتماعات و گردهمايي كه هدف آن بيان تازه هاي علمي، مبادله تجربيات و تجديد اطلاعات در جهت چاره جويي و حل مشكلات حرفه اي شركت كنندگان است. سمينارها به صورت ارائه سخنراني، ميزگرد، پانل و جلسات پرسش و پاسخ ارائه مي گردد و طول مدت آن بيش از يك روز و معمولا دو تا سه روز مي باشد.

معمولا سمينار با پژوهش پيوند دارد و پژوهشگران آموخته ها و تجربيات خود را در آن عرضه مي دارند. در سمينار معمولأ رئيس يا هماهنگ كننده اي وجود دارد كه نقش رهبري بحث ها را بر عهده گيرد. برنامه ريزي مقدماتي سمينار داراي اهميت زيادي است. در سمينار سخنرانان با آمادگي قبلي و پس از تدارك اطلاعات لازم حاضر مي شوند. برخلاف كارگاه، فرايند سمينار به نحوي نسبت كه در آن مسائل از ابتدا و احتمالا نقطه شروع براي گروه مطرح شود و گروه، كار را روي آن در جلسه آغاز مي كنند. در سمينار تجربيات تازه و به روز مطرح و مبادله مي شود. معمولا براي جلوگيري از اتلاف وقت از سخنرانان خواسته مي شود كه از قبل خلاصه مطالب و يا حتي تمام گزارش يا مقاله خود را براي توزيع ميان شركت كنندگان آماده و ارائه نمايند.

 

4- كنفرانس (فراهم ايي):

نشست ها و اجتماعاتي كه به منظور شور و بحث در يك زمينه خاص تشكيل مي گردد و در آن افراد نقطه نظرات خود را درباره مسائل و مشكلات مهم از طريق سخنراني، جلسات پرسش و پاسخ، ميزگرد و گزارش موارد جالب(Case Report)  مطرح مي نمايند. اين نشست ها مي تواند در طي يك روز يا به صورت جلسات دوره اي تشكيل گردد. چنانچه اين جلسات بصورت ادواري تشكيل شود به آن كنفرانس هاي دوره اي اطلاق مي شود.

 

5- كنفرانس /  سمينار:

يك نوع از سمينار يا كنفرانس را اجلاسيه يا كنوانسيون مي نامند. كنوانسيون ها معمولا در رابطه با گروه ها يا سازمان هاي اجرايي تشكيل مي شود و در آن گروه هايي از طبقات و قشرهاي مختلف سازمان دورهم جمع مي شوند و درباره خط مشي ها و انديشه هايي كه درباره سازمان ذيربط مطرح است با يكديگر بحث مي كنند. وقتي كه كنوانسيون ها پيرامون فعاليت هاي سياسي و يا امور مذهبي برگزار شود آن را كنفرانس مي نامند.

 

6- سمپوزيوم (هم نشست):

به منظور آموزش مسائل علمي تخصصي و فوق تخصصي درباره موضوعي خاص به صورت سخنراني، كار گروهي، بحث و ارائه مقاله برگزار مي گردد. در سمپوزيم هر يك از سخنرانان درباره جنبه خاصي از موضوع به  بحث مي پردازند. مخاطبين سمپوزيوم افراد متخصص و صاحب نظر مي باشند. طول مدت سمپوزيوم معمولا يك روز است.

تفاوت سمپوزيوم با سخنراني آنست كه از تمامي سخنرانان خواسته مي شود كه همگي درباره موضوع معيني صحبت كنند. سخنرانان مطالب خود را آماده مي سازند كه هر كدام درباره جنبه خاصي از موضوع موردنظر صحبت كنند. فايده اين سخنراني ها براي شنوندگان اين خواهد بود كه آگاهي هاي ضروري را درباره جنبه هاي مختلفي كه هر يك از سخنرانان جداگانه درباره آن بحث كرده اند بدست آورند.

در سمپوزيوم جزئيات مربوط به نقطه نظرهاي متفاوت توسط سخنرانان عرضه مي شود. معمولا فرايند تدارك سمپوزيوم بدين نحو است كه از سخنرانان دعوت به عمل مي آيد و با دادن فرصت كافي از آنان خواسته مي شود درباره جنبه خاصي از مباحث مطالبي را تهيه كنند. رئيس سمپوزيوم را افتتاح مي كند و مقدمه كوتاهي عرضه مي كند و سخنرانان را به حاضرين معرفي مي كند و از يكايك آنان درخواست مي كند كه در پشت تريبون قرار گيرند و صحبت كنند. پس از اينكه هر سخنران به كار خود پايان دهد و قبل از اينكه شخص ديگري سخن خود را آغاز كند؛ رئيس سمپوزيوم، مختصري از مطالب سخنراني عرضه شده با سخنراني بعدي ارائه مي كند و احتمالا نظرات خود را در اين زمينه بيان مي دارد.

سمپوزيوم در شرايطي مي تواند در هر موضوع مورد استفاده قرار گيرد كه تعداد كارشناس لازم براي بحث درباره جنبه ها و ديدگاه هاي مختلف يك موضوع وجود داشته باشد و استفاده از آنان امكان پذير باشد. به علت تنوع سخنرانان در سمپوزيوم، اين نوع برنامه از سخنراني تك نفره بهتر است. با اين حال سمپوزيوم داراي محدوديت هايي نيز هست:

 • هرگاه سخنرانان مطالب خوبي عرضه نكنند و يا به گونه يكنواخت و خسته كننده اي آن را ارائه كنند، نتيجه جالبي عايد نخواهد شد.
 • اگر سخنرانان قبل از جلسه با يكديگر مشورت نكرده باشند، ممكن است مطالب تكراري درباره يك موضوع ارائه كرد و توافقي نيز ميان آنان از نظر حدود و ثغور بحث ها وجود نداشته باشد.
 • در هر حال در سمپوزيوم جايگاه خاصي براي مشاركت حضار در بحث و عرضه ديدگاه هايشان وجود ندارد.
 • سمپوزيوم براي گروهي از افراد مطلع و كارآزموده و داراي كاربرد است كه گرايش به «شنيدن» داشته باشند و علاقمند باشند جنبه هاي مختلف يك موضوع تخصصي براي آنان تحليل شود.

 

7- پانل

پانل يا ميزگرد روشي است كه در آن چند نفر (معمولا ۷-۳ نفر) دور ميزي در حالت روياروي با حاضرين مي نشيند و با يكديگر درباره موضوعي كه به گونه اي با حاضرين در ارتباط است و اعضاي پانل درباره آن داراي دانش تخصصي هستند بحث مي كنند. در خلال اين بحث، ابعاد مختلف موضوع بحث و ساير جزئيات آن عنوان مي شود و در صورت لزوم، يك جلسه آزمايشي نيز مقرر مي شود. همچنين پانل بايد داراي يك گرداننده بحث ماهر و مسلط به موضوع باشد كه بحثها در يك جو غير رسمي و دوستانه به جريان انداخته و در صورت لزوم بتواند مجادله ها را آرام و بحث ها را متعادل و هماهنگ سازد.

در پانل معمولا مشاركت و مورد مستقيم حاضرين در بحث ها گروهي امكان پذير نيست با اين حال معمولا به حاضرين اين امكان داده مي شود كه سؤالات خود را مطرح كنند و يا نقد و اظهار نظر خود را بيان كنند. سؤالات از طريق هماهنگ كننده به يكي از اعضا پانل داده مي شود.

 

روش هاي تماس

تلفن دفتر مركزي-خطوط ويژه: 02144268545

پيامك: 50002357

شبكه هاي اجتماعي تلگرام – واتس اپ – ايمو:  09102340118

وب سايت: http://www.118daneshgah.com

ايميل: info@118daneshgah.com

لينكدين: http://tiny.cc/o74xwy

منبع: http://tiny.cc/bzp94y


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۲۴:۱۱ توسط:محسن احمدي موضوع: